Dikiş Makinası ve Otomatları


Tekstil fabrikalarında gömleklerin ceplerini hazırlayan makinelerdir. Gömlek cebi makinesi olarak bilinen “Cep Karşılığı” makineleri 4 eksen hareket kabiliyeti sayesinde ham kesilmiş kumaşı katlayarak ve kat dikimini yaparak gömlek cebini hazırlarlar. Hazırlanan cepler kolay bir şekilde gömleklere eklenmektedir.

Makine genel hatlarıyla;

Katlama, Klamer taşıyıcı, Dikiş Kafası, İstifleme taşıyıcı ve Masa kısımlarından oluşmaktadır.

Operatör tarafından makinen giriş kısmı ile içeri sürülen kumaşın dikimi sağlanmaktadır.

 • Giriş kısmı olan katlama bölümüne konulan kumaş vakum ile tutulur ve siper tarafından kitlenir. Katlayıcılar kumaşı her bir bölgesinden 45 derece açısında katlamasını yapar ve üfleme ile son katlama tamamlanır.
 • Sonrasında kumaşı taşıyacak ve dikişini yapacak olan Klamer taşıyıcı yüksek hızda vakit kaybı olmadan kumaşa gelir ve kumaşı yakalar. Kumaşın yolculuğu dikime doğru başlar. Klamer taşıyıcının düzgün bir dikim yapması gerekmektedir. Bunun için klamere büyük bir yük düşmekte. Dikiş makinesinin iğne kontrol motoruna senkron olup kumaşı katlamadan ve büzmeden, dikişlerin her birini eşit aralıkta dikmeye başlar. Burada çok hassas bir taşıma yapması gerekmektedir fakat bir o kadarda hızlı olmak zorunda çünkü bu makineler dakikada ürettiği adet başına kalitesi belirlenir.
 • Klamer bu zorlu görevden sonra kumaşı istifleme taşıyıcıya bırakır. İstifleme taşıyıcı klamerin dikmiş olduğu kumaşı nazik bir biçimde alır ve son durağı olan masaya taşıyacaktır. Buradaki en mühim olay kumaşın kat olmadan ve hızlı bir biçimde taşınması ve nizami dizilmesidir. Çünkü oradan alınan cepler gömlek üzerine dikime gidecek ve nihai sonuca ulaşacaktır.
 • Prosesin son kısmı olan masa bölümü ise büyük emeklerle dikilmiş cep kumaşını nizami şekilde biriktirip gömlek üzerine dikime hazır bir şekilde bekletmektir.

 

Yazılım Avantajları

 1. Yüksek hızda kapalı çevrim hız senkronizasyonu
 2. Yüksek hızlarda 2 eksenin hızlarını senkron yapmak
 3. Sisteme özel fonksiyon bloklar sayesinde kolay programlama
 4. Kullanıcı dostu ve opsiyonel arayüz tasarımı

Kullanılan Ürünler

 • XGT serisi modüler PLC
 • Opetatör Paneli; LS Electric - eXP serisi 7" 
 • Pozisyonlama modülü

ÜRÜN SEÇİMİ

Arama yaparken; sırasıyla marka, grup, seri ve alt seri seçiniz. Alt seri yok ise seçmeden devam edebilirsiniz.